Jak na sušení ovoce ze zahrádky?

Máte opravdu spoustu úrody ze zahrádky a nevíte, co s nimi? Máte několik možností. Buďto projevíte dobrou vůli a rozdáte úrodu sousedům, rodině, přátelům a kamarádům. Nebo se můžete pustit do zavařování a uchovat si tak skvělou chuť ovoce po celý rok. Vyzkoušet můžete také skvělý a jednoduchý způsob. Můžete jednotlivé kousky usušit.

Zdravější než v obchodě

Říkáte si, že ho nemusíte sušit, vždyť se dá koupit prakticky v jakémkoliv obchodě. Domácí sušené ovoce je však zdravější, než když si ho jednoduše koupíte v obchodě. Další překážku vidíte v pořizování sušičky? Potěšíme vás, ani tu si nemusíte pořizovat, sušit ovoce jde i bez ní. Hrst sušeného ovoce vám rychle dodává energii.

Kde můžeme sušit?

Ovoce můžete sušit v sušičce, pokud jí však nemáte, nic se neděje. Ovoce potřebuje větší teplotu pro sušení, jinak začne plesnivět. Během chladných zimních měsíců můžou najít své útočiště na radiátoru nebo u kamen, kde je možno je sušit. V létě zase pomůže k sušení horkovzdušná trouba.

Pozor na plynovou troubu, ta není vhodná, protože hřeje víc, než je pro sušení vhodné. Každý druh ovoce pro sušení potřebuje různou teplotu. Pohybuje se to obvykle mezi 50 až 57 stupni Celsia. Bude-li teplota pro sušení ovoce vyšší, může se stát, že plody ztvrdnou a ztratí tak cenné vitamíny, které ze sušeného ovoce chcete získat.

Jak vybírat plody pro sušení?

K usušení vybírejte ty kousky ovoce, které jsou čerstvé, vyzrálé a zbavené pecek. Nakrájejte je na plátky, které jsou silné asi pět milimetrů. Sušíte-li ovoce v troubě, nepokládejte jej přímo na plech, může chytit plechovou pachuť a vzduch nemůže cirkulovat, což vede ke ztrátě barvy. Lepší je sušit plátky ovoce přímo na roštu.

Dobře usušené ovoce je pružné, takže když jej nakrojíte, neměly by se objevit kapky vlhkosti. Usušené plody nechejte asi hodinku vychladnout a následně jej uložte do vzduchotěsných nádob nebo plátěných sáčků. Necháte-li kousky na vzduchu déle, mohou nasáknout vlhkost. Při správném skladování vydrží jeden či dva roky.